Blog
20
02
2022
FIZJOTERAPIA STOMATOLOGICZNA

Fizjoterapia stomatologiczna – dla kogo?

Doświadczasz bólu w obrębie żuchwy, jamy ustnej, głowy lub szyi? Bardzo często okazuje się, że dolegliwości te mogą wynikać z problemów natury stomatologicznej, a mianowicie z dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Jak je rozpoznać oraz jak może pomóc Ci wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

O zaburzeniu w obrębie narządu żucia i konieczności wizyty u fizjoterapeuty stomatologicznego mogą świadczyć:

 • bóle w obrębie żuchwy, jamy ustnej twarzy, głowy, szyi
 • trzaski, przeskakiwanie, blokowanie w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego
 • dysfunkcje przełykania, żucia, ziewania, otwierania i zamykania ust, szumy uszne
 • wady postawy i wady zgryzu
 • uczucie wysadzania lub zwiększonego ciśnienia w gałce ocznej
 • ścieranie zębów
 • zmiany zwyrodnieniowe
 • parafunkcje np. bruksizm (zgrzytanie i zaciskanie zębów)
 • leczenie ortodontyczne, protetyczne czy chirurgiczne

Czym jest staw skroniowo – żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z elementów narządu żucia. Narząd żucia opisywany jest jako organy i struktury zaangażowane w funkcję żucia.
Należą do nich: zęby z utrzymującymi je strukturami, żuchwa, mięśnie żucia i podżuchwowe, język, wargi, policzki, błona śluzowa jamy ustnej oraz właśnie wyżej wymieniony staw skroniowo – żuchwowy. W skład narządu żucia wchodzą również struktury neurologiczne związane z wyżej wymienionymi elementami.

Staw skroniowo – żuchwowy (SSŻ), jest z kilku powodów unikalnym stawem w organizmie człowieka; jest sprzężony z jednoimiennym stawem po stronie przeciwnej. Oznacza to, że niemożliwy jest ruch w jednym stawie bez ruchu w drugim. SSŻ tworzy dół żuchwowy na kości skroniowej, głowa wyrostka kłykciowego żuchwy, krążek stawowy oraz torebka stawowa wraz z więzadłami.

Głównymi mięśniami zaangażowanymi w proces rozdrabniania pokarmu są cztery pary mięśni – mięśnie żwacze, skroniowe, skrzydłowe przyśrodkowe oraz skrzydłowe boczne. Zaburzenia pracy tych mięśni mogą powodować zaburzenia innych w obrębie twarzoczaszki, szyi, kręgosłupa czy obręczy barkowej (Pietruski, 2021)

Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna?

Nowoczesna fizjoterapia stomatologiczna ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Jest skuteczną formą leczenia problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Wymaga kompleksowego podejścia, pozwalającego w pełni zdiagnozować przyczynę problemu. By precyzyjnie określić przyczyny dolegliwości, konieczny jest szczegółowy wywiad i analiza funkcjonalna pacjenta (np. wad postawy, mogących mieć wpływ na dysfunkcje w okolicy SSŻ).

Ogromną rolę w procesie rehabilitacji stomatologicznej pełni także współpraca specjalistów z kilku dziedzin takich jak: fizjoterapia, stomatologia, ortodoncja, neurologia, laryngologia, okulistyka, chirurgia twarzowo-szczękowa, logopedia oraz psychologia.

Jak wyglądają zabiegi z fizjoterapii stomatologicznej?

Podstawą odpowiedniego leczenia stawu skroniowo-żuchwowego jest rozpoczęcie terapii od szczegółowego wywiadu oraz odpowiednich badań funkcjonalnych, które mają wskazać główne przyczyny problemów i najlepszą drogę ich rozwiązania.

Dzięki indywidualnemu podejściu stosujemy szereg metod terapeutycznych, idealnie dopasowanych do potrzeb każdego pacjenta. Na tym etapie leczenia najczęściej stosujemy następujące techniki:

 • Terapia manualna – to specjalistyczna metoda leczenia nieprawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Polega na manipulacji dłońmi mięśni i stawów. Pomaga w rozluźnieniu napięć i przywróceniu prawidłowego ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym, a tym samym zmniejszeniu dolegliwości bólowych
 • Kinesiotaping – jest metodą plastrowania, polegającą na przyklejaniu specjalnej taśmy o elastycznych właściwościach. Kinesiotaping może być stosowany w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego
 • Suche igłowanie (dry needling) – jest to metoda polegająca na nakłuwaniu cienką igłą mięśniowo – powięziowych punktów spustowych w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego
 • Masaż głęboki – polega na pracy na tkankach położonych głębiej niż podczas masażu klasycznego. Terapeuta wyszukuje najbardziej napięte tkanki, a następnie rozluźnia je z czynnym udziałem pacjenta.
 • Autoterapia – każdy plan leczenia uzupełniony jest nauką konkretnych ćwiczeń, które pacjent może wykonywać sam w domu jako autoterapię, aby szybciej i skuteczniej pozbyć się bólu, zmienić nawyki, bądź przyśpieszyć proces leczenia.

 

Zapisz się na pierwszą konsultacje z Fizjoterapeutą Stomatologicznym w PROS Centrum Przygotowania Motorycznego. Kliknij na link by zarezerwować wybrany termin: umów się na konsultacje ze specjalistą – Jerzym Hejnarem

Tags for this post

author: Jurek Hejnar